Zašto nas vrijeđaju pitanja i komentari bliskih osoba i kako se izboriti sa tim?
Sama činjenica da ste odlučili da uđete u proces da istražite koje poteškoće partner i vi imate prilikom ostvarenja trudnoće i u sam proces vantjelesne oplodnje u vama izaziva razna osjećanja. Jedan od najvećih izazova u tom procesu jeste neizvjesnost sa kojom se suočavate. Naravno da želite od ljekara da čujete kako će sve biti u redu i da ćete 100% ostvariti trudnoću i da će proces vantjelesne biti uspješan. Ali realno je da vam to niko ne može garantovati. Niko vam ne može garantovati i da ćete odmah u prvom procesu imati i uspješnu stimulaciju koja je prvi korak a tek ostale korake.
Upravo ta neizvjesnost vas, ponekad, može dovesti i do „ludila“. Ali vjerujte mi, to je sasvim normalno. Normalno je da se osjećate zbunjeno, uplašeno i da vas brine ta neizvjesnost i jedino što možete da uradite jeste da vjerujete u proces, da vjerujete svom ljekaru i da idete korak po korak.
Možete imati osjećaj da vas i ljekar ne razumije u određenom trenutku i to slobodno i jasno kažite ljekaru. Imate puno pravo da izrazite svoje nedoumice i potrebe. Ako je vaša potreba da postavite nekoliko pitanja ljekaru to i uradite. Ako imate sumnje u proces i to kažite ljekaru. Tražite svoje vrijeme jer će vam upravo taj pristup i odgovor ljekara pomoći da ublažite intenzitet brige i osjećaja neizvjesnosti.
Kao što imate potrebu da ljekaru iznesete svoje nedoumice, prirodno je da osjećate potrebu da to kažete i sebi bliskim osobama, osobama iz svog okruženja. Sasvim je u redu kad osjetimo da nam je potrebna podrška i, naravno, razumijevanje. Vjerujete da su to osobe koje vas vole i ukoliko vas oni ne mogu „utješiti“ i ohrabriti onda je teško da to uradi i stranac, odnosno neko sa strane.
Međutim, u većini slučajeva, ne naiđemo na onu dozu razumijevanja i podrške koju smo mi zamislili. Znamo da nam bliske osobe žele dobro ali da određene izjave ne kažu iz loše namjere ali „to nije to“, to nije ono što smo očekivali.
Često se susrećemo sa izjavama:
„Opusti se.“
Izjava koja je uopšte ne pomaže u cijeloj situaciji. Da, bilo bi lijepo da svaka osoba ima svoj način opuštanja ali nam jedan izlazak u kino, ples, čaša vina ne mogu ostvariti trudnoću već je tu ključna medicinska pomoć. Ovo je izjava koja se i kaže bez pretjeranog razmišljanja ali i izjava koja nameće ogroman osjećaj krivice jer pomislite ako se zaista i opustite možda trudnoća dođe prirodno.
„Ima još vremena, sačekaj.“
Takođe, izjava koja se kaže bez pretjeranog razmišljanja i koja nema funkciju da vas umiri i utješi. I ovo je izjava koja se kaže parovima (pretežno ženi) bez obzira da li imaju 20 ili 30 ili 40 godina.
„Vidiš, ja sam čuo/la kako je tamo neka žena rodila u 50-oj godini, svoju bebu.“
Izjava koja ne može biti potkovana ni medicinskim objašnjenjem. Svaka žena ima svoje reproduktivno zdravlje i sve je individualno ali postoji određeni broj rezervi jajnih ćelija, postoji period kad su jajne ćelije kvalitetne i samim tim neko može da uđe menopauzu sa 40 godina ili i kasnije. Sasvim je u redu da vas takva izjava iznervira, povrijedi jer vi niste tamo neka žena, vi ste tu i sad u ovom trenutku i samo tražite podršku.
„Ako vam ne uspije vantjelesna nije to strašno, možete da živite i bez djece.“
Ova izjava je možda i najbolnija od svih ostalih iz razloga jer vam može usaditi „crv sumnje“, dovesti do intenzivnijeg osjećaja straha i javi se pesimizam. Svi smo svjesni da trebamo biti realni što se tiče medicine i onoga što je samo do ljekara ali nam uveliko pomaže ako mislimo pozitivno i ukoliko se nadamo i vjerujemo da će biti pozitivan ishod.
Šta nam se desi nakon što čujemo ovakve izjave od nama bliskih osoba? Iako znamo da nisu mislili loše, bude nam teško jer ne osjećamo da nas ne razumiju i da smo dobili tu vrstu podrške koju smo očekivali. Kad ne dobijete dozu razumijevanja, može doći do toga da se povučete u sebe i da pomislite da je bolje da niste iznijeli svoje nedoumice. Može doći do toga da sebe preispitate i da pomislite da nije sve toliko strašno i teško kao što se vama čini (a sasvim je opravdano da osjećate da vam je teško i da ste i izgubljeni u samom procesu).
Postavlja se pitanje šta je ispravno i šta može biti drugačije.
Ja bih vam savjetovala da postanete svjesni svojih očekivanja od bliskih osoba. Šta je to što vi želite da čujete od bliskih osoba? Kad osvijestite svoja očekivanja na jednostavniji i lakši način možete to da preneste drugima.
Npr. ne želite da vam iznose „medicinsku statistiku“, ne želite da vam kažu kako ćete ostati u drugom stanju ako se opustite, ne želite da čujete da imate vremena i do 50-e godine života jer vi sad radite na ostvarenju trudnoće.
Jasno sebi iznesite svoja očekivanja kako biste znali da ih drugima prenesete.
Ukoliko vam je osoba od povjerenja vaša mama možete da joj kažete: „ Znaš mama, meni je jako teško u ovom procesu. Strah me da li će uspjeti, strah me kako ću ja proći kroz sam proces vantjelesne, kako će moje tijelo sve da podnese. Potrebno mi je da od tebe čujem da se nadamo pozitivnom ishodu, potreban mi je samo tvoj zagrljaj…“
Ovo je jedan od potencijalnih primjera kako možete da iznesete svoje potrebe i šta očekujete od bliske osobe.
Možda vam je potreban i samo zagrljaj i da vas neko samo sasluša i ukoliko je to u pitanju jasno prenesite to očekivanje bliskoj osobi. I ne, nećete biti bezobrazni ako ne želite „nepotrebne savjete“ i ukoliko kažete da vam ne treba njihova povratna informacija. Slobodno stavite svoje potrebe na prvo mjesto!
I ukoliko osjetite da vam je potrebna stručna pomoć (psihologa) slobodno je potražite jer pomoć i podrška stručne osobe je od velike pomoći u ovom procesu.
Autor: Nataša Dragišić – magistar psihologije i edukant u sistemskoj porodičnoj psihoterapiji