U Grčku dolaze parovi sa svih strana svijeta, obzirom na to da u ovoj zemlji mnoge klinike mogu da se pohvale visoko obučenim medicinskim radnicima i dobrom tehnološkom opremom, a pored toga mnoge klinike posjeduju i ISO sertifikat o kvalitetu i prijavljuju svoje rezultate ESHRE-u (Evropskom društvu za humanu reprodukciju i embriologiju). Medicinske usluge u klinikama u Grčkoj imaju pristupačne cijene, a Zakon je liberalan i prilagođen potrebama parova i pojedinaca koji uz pomoć nekog od postupaka potpomognute oplodnje moraju do roditeljstva.
Šta može a šta ne može u Grčkoj?
-
postupak se radi do 50. godine žene
-
dozvoljena je VTO za žene bez partnera (potrebna je izjava ovjerena kod notara da se žena sama podvrgava ovom tretmanu)
-
dozvoljen je postupak VTO za istopolne parove
-
dozvoljeno je preimplantacijsko testiranje
-
dozvoljeno je zamrzavanje reproduktivnih ćelija zbog odlaganja roditeljstva
-
postupak surogata je dozvoljen uz odluku suda
-
donacija reproduktivnih ćelija je anonimna
Kada je broj embriona koji se vraćaju u matericu u pitanju, Zakon dozvoljava transfer više embriona, ali u skladu sa godinama žene. Ženama mlađim od 35 godina dozvoljeno je da vrate dva embriona, a žene od 35. do 40. godine života mogu da vrate najviše tri embriona. Socijalno zamrzavanje, tj. zamrzavanje reproduktivnog materijala zbog odlaganja roditeljstva je dozvoljena opcija kao i zamrzavanje embriona. Tu se prvenstveno misli ovde se misli na osobe bez partnera koje žele da sačuvaju svoje reproduktivne ćelije da bi ih koristili kada se za to steknu uslovi.
Donacija: šta sve možemo znati o donorkama i donorima?
Grčka je atraktivna destinacija za postupke sa doniranim materijalom iz više razloga, a jedan od bitnijih je anonimnost donora. To znači da roditelji i njihovo dijete dobijeno uz donorski materijal neće imati pristup ličnim podacima donora a to naročito doprinosi razvoju donorstva i razvoju banke. Naravno i skraćuje liste čekanja na donorski materijal. Određene informacije o donorima su ipak dostupne, prije svega fenotip (visina, težina, boja kože, kose, očiju), krvna grupa, godine života. Mogu biti dostupne i informacije o obrazovanju i vještinama donora kao i o genetskoj istoriji.
Starost donorki/donora je od 20 do 32 godine i dozvoljeno je da imaju najviše 10 potomaka, odnosno može se roditi najviše desetoro djece uz korištenje njihovog reproduktivnog materijala.
Prije nego što uđe u postupak doniranja, donor/donorka po zakonu obavezno prolazi sledeća testiranja:
-
Hepatitis C i B
-
HIV
-
Sifilis
-
Srpaste ćelije
-
Cistična fibroza
-
Elektroforeza hemoglobina
-
Fragilni sindrom X
-
kariotip
-
psihološko testiranje (u većini klinika)
Zašto izabrati Grčku za postupak VTO?
-
Korektne cijene tretmana u odnosu na ostale zemlje Evrope
-
Vrlo dobar standard u liječenju neplodnosti
-
Laka komunikacija sa medicinskim radnicima – većina klinika ima koordinatore koji govore srpski jezik
-
Visoko obučeni medicinski radnici
-
Anonimnost i brzina pronalaska donora
-
Visoka stopa uspješnosti
Cijene tretmana VTO u Grčkoj variraju u zavisnosti od dodatnih usluga i potrebnih procedura i od toga da li se radi postupak sa sopstvenim reproduktivnim ćelijama ili se koristi donorski materijal.
Postupci sa sopstvenim reproduktivnim ćelijama koštaju od 3.200 do 6.200 eura, a troškovi za postupke sa doniranim materijalom mogu oscilirati od 5.000 do 8.000 eura.
Prema izveštaju ESHRE za 2014. godinu, u Grčkoj je te godine urađeno više od 4.500 postupaka sa doniranim jajnim ćelijama i više od 15.500 ciklusa sa sopstvenim jajnim ćelijama. U ovom izvještaju stoji da je ukupna uspješnost 54%.
Udruženje “Roda” vam, ukoliko ste članovi, nudi mogućnost popusta u nekoliko klinika u Grčkoj. Za sve dodatne informacije budite slobodni da nas kontaktirate.