Više od 40. godina nakon rođenja prve bebe začete putem VTO postupka, ova metoda i dalje je vrlo često izložena osudama, iskrivljenim razmišljanjima i uvjerenjima, odbacivanjima ili vjerovanima da je svemoguća. Mnogima je omogućila ostvarenje navećeg sna – zasnivanje porodice. Mnogi su i poslije velikog broja istih ostali bez toliko željene trudnoće. A postoje i oni koji se zbog vjerskih ili društvenih normi, ili straha od posljedica nikada nisu uputili ovom stazom.
Bez obzira na sva uvjerenja i priče koje se vežu uz VTO postupak, značaj ovog otkrića koje je Mirijam Menken po prvi put vidjela četrdesetih godina prošlog vijeka, nemjerljiv je.
U nešto više od godinu dana otkako Udruženje “Roda” postoji susreli smo se sa mnoštvom tvrdnji i pitanja od strane parova, nekada smo imali objašnjenje ili odgovor, nekad ne. Ponekad smo iz opreznosti ili straha prećutali. Ali svaki, baš svaki put, trudili smo se da se držimo nauke, da ne skrećemo sa puta medicine. Nekada smo se ljutili, nekada čudili… uglavnom smo razumjeli – želja je velika, ponekad prevelika da bi razum nadvladao. Uzevši sve ovo u obzir, odlučili smo da vam izložimo najčešće tvrdnje koje nam šaljete, od kojih su neke tačne, a neke mogu da vas odvedu na potpuno pogrešan put.
VTO je vještački način da se dođe do bebe, zato se i zove vještačka oplodnja. Zabluda.
VTO je skraćenica od vantjelesna oplodnja. Neki od izraza koji se još koriste jesu asistirana reprodukcija, biomedicinski potpomognuta oplodnja, in vitro oplodnja. Vještačka oplodnja nije jedan od naziva za ovu proceduru. U VTO proceduri nema ništa vještačko, jajna ćelija je vaša, spermatozoid je partnerov. Sve je potpuno prirodno, samo potpomognuto naukom.
Bebe rođene iz VTO procedure se razlikuju od beba začetih prirodnim putem. Zabluda.
Bebe rođene iz VTO procedure u potpunosti su jednake onim iz prirodnih trudnoća. Ne postoji niti jedna karakteristika po kojoj se bebe mogu razdvojiti.
VTO procedura je indikacija za porod carskim rezom. Zabluda.
Carski rez je zahvat koji nema nikakve veze sa načinom na koji je došlo do trudnoće. Ukoliko trudnoća teče bez problema, te ljekar ocijeni da je prirodan porod moguć i siguran, nema razloga za porod carskim rezom.
VTO procedura uvijek za ishod ima blizance. Zabluda (iako bismo često voljeli da nije).
Ovisno o broju embriona koji se vrate na ebriotransferu, postoji mogućnost za višeplodnu trudnoću. To nije tako čest slučaj, a s druge strane ne odlučuju se svi ljekari da u jednom embriotransferu vrate više embriona, obzirom na rizike koje višeplodna trudnoća nosi sa sobom.
Ako sam jednom imala VTO, ne postoji mogućnost da ću drugi put imati prirodnu trudnoću. Zabluda.
Ukoliko ste prvu bebu rodili iz VTO, to nipošto ne znači da se trudnoća ne može desiti spontano. Postoji realna šansa da se druga, treća trudnoća desi prirodno, ukoliko nema medicinskih indikacija za suprotno.
Ako odem na VTO, u klinici mi mogu greškom ili namjerno dati tuđi embrion. Zabluda. Ogromna.
Klinike koje su specijalizovane za VTO postupke su ozbiljne zdravstvene ustanove, sa strogim procedurama i pravilima, te su ovakve greške i propusti skoro nemogući, usudićemo se reći. Takođe, mnogo se vodi računa o zaštiti podataka pacijenata u svim fazama postupka.
Trudnoća ostvarena putem VTO je sigurna, ne postoji mogućnost za spontani pobačaj. Zabluda, nažalost.
Određeni procenat trudnoća ostvarenih putem VTO završi se spontanim pobačajem. Razlog za ovo svakako nije sama VTO, nego drugi faktori koji ponekad ostanu i neotkriveni. Nekoliko puta smo dobili pitanje da li se nakon VTO primaju određene “injekcije za održavanje ploda”. Ne. Sva terapija koju dobijate poslije procedure VTO indikovana je hormonskim statusom i građom materice, stanjem u kom se nalazi endometrijum i sl. Ne postoji čarobna formula da se trudnoća održi, te VTO sasvim sigurno nije rješenje za ponovljene spontane pobačaje. Rješenje za ovaj problem treba tražiti u drugim faktorima. Neki od njih mogu biti genetske prirode.
Poslije embriotransfera potrebno je strogo mirovanje. Zabluda.
Poslije embriotransfera treba da se ponašate uobičajeno. Naravno, podizanje teških predmeta, pretjerano čučanje, saginjanje, bavljenje sportom i sl. se ne preporučuje, ali nije dokazano ni da šteti implantaciji. Neke studije su čak pokazale da su žene koje su odmah poslije embriotrasfera šetale i bile aktivne imale veći procenat implantacije u odnosu na one koje su mirovale.
Mi vam uvijek preporučujemo da u svemu budete umjerene, da pratite ritam svog tijela i unutrašnji glas, ali i da se posavjetujete sa svojim doktorom.
Lijekovi za VTO izazivaju rak. Zabluda.
Lijekovi za VTO ne izazivaju nikakva teška oboljenja. To jesu hormonske terapije koje mogu imati neželjene efekte, ali ne postoji naučni dokaz niti statistka koja bi išla u prilog ovoj tvrdnji. Ukoliko prije ulaska u VTO proceduru imate istoriju nekih težih oboljenja, potrebno je da se posavjetujete sa nadležnim ljekarima te da dobijete, na neki način, dozvolu da uđete u postupak VTO. U većini slučajeva VTO će vam biti odobrena, uz eventualnu korekciju hormonske stimulacije i stalno praćenje od strane ljekara upoznatih sa anamnezom.
Bebe rođene iz VTO postupka imaju veću šansu za genetske i druge anomalije. Zabluda.
Rizik za genetsku ili neku drugu anomaliju kod beba rođenih iz VTO trudnoće nije znatno veći u odnosu na bebe rođene iz prirodne trudnoće. Neke studije navode da je rizik za anomaliju kod VTO trudnoće 1 u odnosu na 12, dok je kod prirodnih trudnoća taj rizik 1 u odnosu na 15. Međutim, anomalije ploda puno više su uslovljenje genetikom i godinama roditelja, nego samim načinom na koji je došlo do trudnoće.