Jedno od prvih ispitivanja koje većina žena treba da uradi ukoliko se ustanovi neplodnost jeste provjera prohodnosti jajovoda.
Histerosalpingografija (HSG) je upravo procedura kojom se može ustanoviti kakvo je stanje jajovoda, odnosno da li su prohodni ili ne.
HSG je procedura koja se radi u prvom dijelu ciklusa, od sedmog do desetog dana. HSG test je zapravo radiološka procedura pri kojoj se u šupljinu materice, a kroz kroz vaginu i grlić materice, pomoću tankog katetera ubacuje kontrast (boja). Takođe, ovaj proces se slika rendgenom. Ako su jajovodi prohodni, kada se materica napuni kontrastom, on se izliva u jajovode i dalje kroz njih nesmetano ističe u trbušnu duplju. Ovaj proces pokazuje da li su jajovodi otvoreni ili blokirani i da li je blokada na spoju jajovoda i materice ili na drugoj strani, kod jajnika.
Ukoliko HSG pokaže da su jajovodi prohodni, potrebno je da se urade još neke analize i da se dalje utvrđuje uzrok neplodnosti.
Ukoliko HSG ne bude uredan, tj. pokaže da su jajovodi neprohodni, ne postoje šanse za prirodnu trudnoću. U ovom slučaju, žena (odnosno par) je odmah kandidat za vantjelesnu oplodnju. Zašto? Upravo zbog same prirode procesa nastanka trudnoće: poslije ovulacije, oslobođena jajna ćelija se kroz jajovod spušta do materice i ako na tom putu dođe do kontakta sa spermatozoidima i oplodnje, novonastali zametak (embrion) se usađuje (implantira) u sluzokožu materice (endometrijum) i nastavlja da se razvija tokom trudnoće.
HSG metodom moguće je, osim prohodnosti jajovoda, utvrditi i određene druge anomalije: polipe, fibroidne tumore, ožiljke u unutrašnjosti materice ili defekte u unutrašnjosti jajovoda.
Sam HSG test je relativno jednostavna i kratka procedura, ali za mnoge žene zna biti izuzetno bolna.
Histerosalpingo-kontrastna sonografija (HyCoSy) je savremenija verzija HSG testa, pri kojoj se najčešće sterilni fiziološki rastvor tankim kateterom ubrizgava u matericu i jajovode, prati i snima ultrazvukom. Ako su jajovodi prohodni, rastvor se izliva oko jajnika u trbušnu duplju.
Prednosti HyCoSy pregleda u odnosu na HSG pregled jeste to što, prije svega, HyCoSy ne koristi rendgen niti jonizirajući kontrast, već ultrazvuk i fiziološki rastvor – zato nema opasnosti od zračenja. Ova procedura je uglavnom bezbolna i daje bolju vidljivost polipa i mioma.
Kod nas je HSG još uvije metoda koja se radi češće i koju većina doktora preporučuje na samom početku ispitivanja uzroka neplodnosti.
Ispitivanje prohodnosti jajovoda se preporučuje:
-
Ženama ispod 35 godina koje poslije godinu dana redovnih seksualnih odnosa nisu ostale trudne
-
Ženama iznad 35 godina koje poslije 6 mjeseci redovnih seksualnih odnosa nisu ostale trudne
Neophodne analize pred intervenciju:
-
Hormon trudnoće iz krvi (Beta HCG) – mora biti negativan
-
Brisevi cerviksa (grlića materice) – moraju biti sterilni