Skip to content
Za neplodnost kažu da nije bolest, ali da ipak boli. Možda i više od svih drugih boljki.
Neplodnost je stanje koje utiče na sve aspekte našeg života: fizički, emotivni, međuljudski, društveni. I jedan na koji ljekari, ali i mi sami često zaboravljamo: finansijski. Finansijski aspekt vantjelesne oplodnje, odnosno trenutak kada shvatimo da za postupak za koji ne znamo da li će uspjeti trebamo izdvojiti minimalno polugodišnju platu vrlo često može biti poražavajuć. Kočnica. Motiv za odustajanje.
Kako se nositi sa tim? Šta uraditi?
Kada sam, sada već davne 2017. godine, prvi put počela da se interesujem za VTO, činjenica da je postupak besplatan za pacijenta bila je veliko olakšanje. Kada vam se postupak predstavi kao besplatan, ulazite bez puno razmišljanja u sve to, idete iz pregleda u pregled, iz procedure u proceduru.
Već negdje na samom početku shvatite da su suplementi, vitamini i gomila drugih stvari koje vam doktori savjetuju zapravo kao ona sitna slova ugovora o kreditu koja ne čitamo. Ali tu ste. Idete dalje. Jer dalje idete za viši cilj.
Ako spadate u onu grupu srećnika kojima prva VTO uspije, tu negdje se završava i razmišljanje o suplementima i svemu drugom što košta. Misao koja vas vodi jeste ta pozitivna beta i ona je vrijedna svega. I jeste, vrijedna je.
Ali…
Ukoliko ste prošli jednu VTO proceduru koja nije uspjela, ili možda i dvije, sasvim sigurno je da ste na raskrsnici. Šta dalje? Gdje dalje? Kako dalje?
Kao žena koja je za jedan postupak VTO za doniranom jajnom ćelijom+MicroTese postupkom za supruga uzela kredit i prodala auto i opet nije imala dovoljno novca, imam da vam kažem samo jedno: kada god ste na klackalici koja odlučuje da li ćete skočiti u te talase koji će vas odnijeti ko zna gdje ili se povući i vratiti svoj život nazad, uradite tako da sebe jednom ne zapitate: šta bi bilo da sam…? Odluku da li će ići dalje ili odustati donosi isključivo i samo par. Niko više. Ni savjetom. Ničim. Jer niko osim para nije u toj situaciji.
Šta učiniti da sebi olakšate?
Ovu odluku morate donijeti zajednički, pogotovo ukoliko vam ona remeti finansijske planove. Put na koji ćete zakoračiti je dug i težak i na svakom koraku će vam trebati podrška partnera.
Zastanite i razmislite. Ove odluke se ne donose preko noći. Raspitajte se o klinikama, doktorima, o tome koji postupak uraditi, šta dodatno uzeti. Nije sve za svakoga i nije svaka klinika dobra u svemu. Znam da vam se čini da nemate vremena i znam da je svaki mjesec bitan. Bila sam tu gdje ste vi sad. Ali znam i da je prava informacija bitnija od svega toga.
Koristite alternativu, ali vjerujte medicini. Ne dozvolite sebi da izgubite i vrijeme i novac jer je baš neko tamo negdje uspio sa smokvama, čuvarkućom…
Ne kupujte suplemente na svoju ruku. Koštaju. Vrlo često ne pomažu. Ponekad i odmažu. Idite na farmakosavjetovanje ili platite dobrog nutricionistu jednom umjesto da kupujete gomilu suplemenata sa interneta svaki mjesec. Isplatiće vam se. Ne pitajte kako znam.
Raspitajte se o svojim pravima, ali na pravim adresama. Blogovi, stranice i grupe na društvenim mrežama nisu pravo mjesto za to, osim ako pripadaju nekom udruženju, klinici ili instituciji. Pozovite ili posjetite lokalno udruženje (u RS ih je nekoliko) ili zaštitnika prava osiguranika (u RS svaka filijala Fonda zdravstvenog osiguranja ima po bar jednog). Kada znate svoja prava, kakva god da su, olakšaćete sebi odlazak na proceduru.
Idite u kliniku u kojoj se osjećate cijenjeno i prijatno. Procedura VTO je sama po sebi dovoljno teška i budite sigurni da je podrška tima u klinici i vaša povezanost sa njima nešto što će u mnogo čemu olakšati. Idite tamo gdje vas razum vodi, ali ne zaboravite saslušati ni srce.
I ne zaboravite: koliko god puta pokušali, iako vam drugi govore da je dosta, u redu je pokušati opet. Ukoliko odustanete, iako svi govore da ima još šanse, i to je u redu. Na VTO idete dok god se svakom transferu radujete. Odustati, znati stati kada je dosta, hrabrost je jednako velika kao i zakoračiti na ovu stazu prvi put.
Autor: Dajana Kuzmanović, predsjednik Udruženja Roda