Antimilerov hormon (AMH) i Folikostimulirajući hormon (FSH), uz mnoge druge hormone i faktore jesu osnova od koje žena kreće sa analizama i dijagnosikom prije liječenja neplodnost ili ulaska u proceduru vantjelesne oplodnje. Da su nam svaki put kada smo čuli ova dva pojma dali po marku, ne bismo baš bili milioneri, ali imali bismo pristojnu sumu za bungalov na moru.
Šta su AMH i FSH?
AMH spada u homodimerične glikoproteinske hormone.
Gen za AMH se nalazi na 19. hromozomu, dok se gen za njegove receptore nalazi na 12. hromozomu. Ima presudnu ulogu u razvoju muških polnih organa tako što sprečava, još u toku embrionalne faze, razvoj Milerovih kanala, iz kojih nastaju ženski polni organi.
AMH je prisutan i kod muškaraca i kod žena. Kod muškaraca se ovaj hormon stvara od rođenja i tokom cijelog života. Luči se u testisima.
Kod žena, AMH ima važnu ulogu u ovarijalnoj folikulogenezi i proizvodi ćelije folikula jajnika, što započinje nakon puberteta. AMH luče preantralni i antralni folikuli, veličine 3–8mm. Sa starošću žene broj folikula se smanjuje, te samim tim opada i nivo AMH.
AMH je pouzdan marker za reproduktivni potencijal jajnika i može da se mjeri bilo kada u toku ciklusa. Vrijednosti AMH ne zavise od tjelesne težine, načina života, ishrane, upotrebe alkohola. Ono što mijenja njegovu vrijedost jesu zapravo godine života žene.
Nivoi AMH opadaju sa godinama, pa u perimenopauzi opada kako kvalitet, tako i broj folikula u jajniku. Nivo AMH ne može direktno da pokaže aktuelni broj oocita (jajnih ćelija), ali sigurno ukazuje na njihov ukupni broj i potencijal, odnosno, što je AMH manji, manja je i ovarijalna rezerva. Žene sa sniženim AMH imaju manji broj jajnih ćelija, samim tim i manju mogućnost za trudnoću. Vrijednosti ovog hormona opadaju naročito poslije 40. godine.
Međutim, smanjenje se može javiti i prije 40. godine, pa čak i ranije. Žene kod kojih dolazi do smanjenja broja jajnih ćelija prije 40. godine najčešće imaju prevremenu insuficijenciju jajnika (POF), što se ranije nazivalo terminom „preuranjena menopauza“. Kod ovih žena je, po pravilu, smanjen nivo AMH, a povišen nivo FSH.
Određivanjem nivoa AMH može da se predvidi, nastupanje očekivanih promjena koje su karakteristične za perimenopauzu. Time, praktično, može da se predvidi i vrijeme same menopauze.
Kada su u pitanju povišene vrijednosti AMH, one se pronalaze kod žena koje imaju sindrom policističnih ovarijuma (PCOS), jer se kod njih u jajnicima stvara veliki broj folikula veličine 3–8 mm, koji luče AMH.
Osim u reproduktivnoj medicini, određivanje AMH se sve više primjenjuje i u onkologiji, kod pojednih malignih oboljenja. Kod muškaraca se određuje u cilju dijagnostike seksualnih anomalija, kao i kod nespuštanja testisa (kriptorhizam). Određivanje AMH kod muškaraca je moguće od rođenja i tokom cijelog života.
Tabela br. 1: Vrijednosti AMH (ng/ml)
0-0,3 | vrlo niske rezerve |
0,3-0,8 | niske rezerve |
2,2-4 | zadovoljavajuće rezerve jajnika |
4-6,8 | optimalne rezerve jajnika |
>6,8 | visok AMH (sindrom PCOS ili tumori) |
FSH je jedan od ključnih hormona u dijagnostifikovanju i liječenju neplodnosti. Širom svijeta, bez obzira na boju kože, državu iz koje dolaze, imovinski status ili bilo koju drugu društvenu normu, FSH ženama uglavnom znači isto – muku da se snizi. Da li je previše visok, šta pokazuje, koliko utiče na plodnost, kako ga poboljšati, kako uticati da bude optimalna vrijednost?
FSH se sintetiše u prednjem režnju hipofize, male žlijezde locirane u mozgu. Kod žena, FSH ima ulogu u:
-
stimulaciji rasta folikula jajnika
-
sazrijevanju jajne ćelije
-
stimulaciji sinteze ženskih polnih hormona u jajnicima – estrogenih hormona (od kojih je najpotentniji estradiol) i progesterona